Ana Sayfa / Hizmetler / DİĞER HİZMETLER / Akalazya

Akalazya

AKALAZYA HASTALIĞI NEDİR?

Normal şartlarda insanda yemek borusu ile mide arasında bir kapakçık mevcuttur. Bu kapakçık gıdaların mideye geçişini kontrol eder.  Akalazya hastalarında bu kapakçık sistemi bozulmuştur ve sürekli kaılarak kapalı kalmaktadır. Bu sebeple alınan gıdalar mideye rahat geçemez. Hastalık her yaşta kendini gösterebileceği gibi daha çok 20-30 yaşlarında başlayan ve yavaş bir ilerleyiş gösteren seyre sahiptir. Bu hastalar yedikleri besinin midelerine gitmediğini ve göğüslerinde biriktiğini tarif ederler.  Hastalığın ilerlemiş dönemlerinde hem katı, hem de sıvı gıdalara yutma güçlüğü gelişir.  Çoğu hasta yediklerini tekrar kusarak rahatladığını söyler. Hastalar hastalığın şiddeti ile doğru orantına beslenme sorunu yaşarlar ve kilo kaybederler. Hastalık ilerledikçe yemek borusu genişler ve normal yapısını kaybeder mega özefagus oluşur.

Hastalık çok nadir görülür, teşhis koymak için akalazyanın akılda tutulması gerekir. Bu hastalara çoğunlukla yanlış teşhis konulur ve psikiyatrik tedaviler verilir ve tanıda geç kalınır. Yutma güçlüklerinde akalazya hastalığının da akılda tutulması gerekir.

 

NASIL TANI KONULUR?

Hastanın anlatmış olduğu hikâye çok önemlidir. Bir kişide yutma güçlüğü varsa hastanın akalazya olabileceğini düşünerek irdelemesi gerekmektedir. Akciğer filmi, ilaçlı yemek borusu filmleri, endoskopi, manometri ve bilgisayarlı tomografi gibi görüntüleme yintemleri ile tanı kesinleştirilir. İlaçlı filmlerde yemek borusu genişlemiş görülür. Yemek borusu alt ucundaki kapak bölgesi adeta kuş gagası görünümü alır.

 

AKALAZYA NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Akalazya hastalığının tedavisinde amaç bu yemek borusundaki kapakçığın açılması ve besinlerin yemek borusundan mideye kolayca geçmelerini sağlamaktır. Kapağın gevşemesş için farklı yöntemler mevcuttur. En sık kullanılan yöntemler arasında botoks uygulaması, endoskopik balon dilatasyonu ve ameliyat sayılabilir. Ancak akalazya hastalığının en etkin tedavi yöntemi ameliyattır. Yapılan ameliyatın ismi laparoskopik heller miyotomidir.

Tüm dünyada uygulanan tedavi önerilerini giscer ekibi olarak uygulamaktayız. Bunlar kısca şöyle sıralanabilir:

AKALAZYANIN CERRAHİ TEDAVİSİ- LAPAROSKOPİK HELLER MİYOTOMİ

Akalazya hastalarında mideye besinlerin geçişini engelleyen yemek borusunun altında hipertrofiye olmuş sürekli kasılan dairesel bir kas tabakası bulunmaktadır. Ameliyat ile bu kas tabakası kesilir ve kapakçığın açılması-genişlemesi sağlanır. Ameliyat ileri laparoskopi deneyeimi gerektirir. Bu konuda uzmanlaşmış merkezlerce yapılması doğru olacaktır. Yapılan bu tedavilerin hepsinde belirli oranlarda nüksetme (tekrarlama) şansı mevcuttur. Ameliyat bu tedaviler içerisinde başarı oranı en yüksek olanıdır ve nüks oranı en düşük olanıdır.

 

 

 

  

Akalazya

GİSCER © 2018