Ana Sayfa / Hizmetler / DİĞER HİZMETLER / Böbrek Üstü Bezi (Surrrenal)

Böbrek Üstü Bezi (Surrrenal)

BÖBREK ÜSTÜ BEZİ (SURRENAL) NEDİR?

Her iki böbreğin üst tarafında yerleşmiş olan iki küçük endokrin organdır. Bu bezler çok sayıda hormon üretmektedir. Bu hormonlardan en öenmlileri şunlardır:  Kortizon, aldesteron, epinefrin, nor-epinefrin seks hormonları. Bu hormonlar kan basıncını düzenler, vucudun su ve şeker kullanmasını ayarlarlar. Stresli durumlara karşı dayanabilmemizi sağlamaktadırlar.

BÖBREK ÜSTÜ BEZ (SURRENAL, ADRENAL) HASTALIKLARI NELERDİR? NASIL BELİRTİ GÖSTERİRLER?

Başlıca hastalık gereğinden fazla hormon üreten bir tümör varlığıdır. Bunlar genellikle kanser değildir, iyi huyludurlar ve genellikle laparoskopik ( kapalı ameliyat) olarak çıkarılabilirler.  Bazen hormon üretmeden de bezler büyüyebilirler ve bu durumda kanser riski oluşur ve ameliyat ile çıkarılmaları gerekir. Çoğunlukla belirti vermez ve sinsi ilerler. Bazende salgıladıkları hormanlara göre hastalık isimlendirilir ve belirtiler değişiklik gösterir.

Feokromositoma: Salgılanan fazla hormon adrenalindir ve sonucunda kan basıncı çok yükselir ve periyodik şiddetli baş ağrısı, çok fazla terleme, çarpıntı ve kalp hızında artma olabilir.  

Conn sendromu: Fazla aldesteron üreten bir tümördür. Üretilen bu fazla aldesteron kan basıncını yükselttiği gibi kan potasyum düzeyini düşürür. Bu durum hastalarda genellikle halsizlik, yorgunluk, güçsüzlük ve sık idrara çıkmaya neden olur

Cushing Sendromu: Gereğinden fazla kortizon üreten bir tümör mevcuttur. Bu fazladan üretilen kortizon hastalarda kan şekeri seviyesinde yükseklik (şeker hastalığı), şişmanlık, kan basıncında yükselme, bayanlarda adet düzensizliği oluşabilir.

İnsidentoloma:  Tesadüfen bulunan böbrek üstü kitleleridir. Bu şekilde tesadüfen yakalanan adrenal kitleler genellikle hormon üretmezler  ve hiç bir belirti vermezler ve genellikle iyi huyludurlar. Ancak hormon üretiyorsa, 4 cm den büyükse ve kanser ihtimali varsa ameliyat edilmeleri gerekir.

Böbrek üstü bezi kanseri: Çok nadiren görülürler.

Fazla hormon salgılayan adrenal bezlerin tedavisinde tümör boyutuna bakmadan cerrahi olarak çıkarılması gerekmektedir. Kanser şüphesi olan ve 4 cm den büyük olan adrenal kitlelerinde tedavisi yine cerrahi olarak çıkarılmasıdır.

LAPAROSKOPİK (KAPALI) ADRENAL BEZ AMELİYATININ AVANTAJLARI NELERDİR?

Günümüzde halen birçok merkezde ileri laparoskopi deneyimi olmadığı için ameliyatlar açık yöntem ile yapılmaktadır. Giscer ailesi olarak özel bir engel yok ise laparoskopik ameliyatları önermekteyiz. Bu sayede hastalar;

Laparoskopik ameliyatlar tartışmasız olarak açık ameliyata göre daha konforludurlar ancak bu konuda deneyimli bir cerrahın olması şarttır.

 

 

 

 

 

  

Böbrek üstü bezi gaziantep

GİSCER © 2018