Ana Sayfa / Hizmetler / OBEZİTE / Gastrik Bypass

Gastrik Bypass

GASTRİK BY PASS NEDİR?

Gastrik bypass ameliyatlarında midenin büyük bir bölümü bypass edilerek küçük hacimli (yaklaşık 30-50 cc) bir mide bölümü hazırlanarak ince bağırsaklara dikilir. Bu ameliyatta hem diğer obezite cerrahisi ameliyatlarında olduğu gibi mide hacminin küçültülmesi hem de bağırsakların bir bölümünün devre dışı bırakılarak, tüketilen yiyeceklerin bir kısmının emilmeden atılması hedeflenir. Böylece hastalar hem daha az gıdayla doyar, hem de aldıkları gıdanın bir kısmı emilir.

Gastrik bypass ameliyatının Roux-n-Y ve mini gastrik bypass gibi varyantları mevcuttur. Kliniğimizde tüp mide ameliyatının yanısıra en sık yapılan obezite cerrahisi gastrik bypass ameliyatıdır.

 

 

 

TEKRAR KİLO ALIRMIYIM?

Gastrik bypass poşu genellikle midenin en az esneyebilen üst kısmında oluşturulmaktadır. Böylece uzun dönemde tüp mide ameliyatındaki midenin genişlemesi sorununun önüne geçilir. Vucudun yapılan işleme alışması ile beraber ilerleyen zamanlarda kişinin gıda alımı artar. Böylelikle kilo kaybı gerçekleştikten sonra, düşük olan kilonun korunması sağlanmaktadır.

Hasta küçük miktarda gıda aldığında mide poşunun duvarı gerilir ve beyne tokluk sinyalleri gider. Hasta yemek yemeye devam ederse rahatsızlık hissi ve hatta kusma olur. Böylece daha sonraki lokmalarını çok yavaş ve dikkatlice yemeleri gerektiğini çok hızlı şekilde öğrenirler.

Obezite ameliyatları arasında uzun dönemde tekrar kilo alma problemi tüp mide ile karşılaştırıldığında oldukça azdır. Yinede nadiren tekrar kilo alan hastalar olsada bunun sebebi yemek kapasitesinin artışı veya mide genişlemesi değildir. Yapılan araştırmalarda tekrar kilo alan vakaların neredeyse tamamında yeme bozukluđu olduđu görülmüştür. Bu hastaların normal öğünlerinin yanısıra, öğünler arasında çok yüksek kalorili gıdaları (sıcak çikolata, gazlı içecekler vb.) gün boyu sık aralıklarla aldıkları gözlenmiştir. Dünya üzerinde bu tür bir yeme alışkanlığını ortadan kaldırabilecek bir ameliyat şekli yoktur.

 

HANGİ AMELİYATI OLMALIYIM?

Her ameliyatın ayrı ayrı avantajları ve dezavantajları mevcuttur. Herkese uygun tek bir ameliyat türü yoktur. Bu nedenle ameliyat şeklini seçmek tedavinizin en önemli noktasıdır. Seçimde obezitenin yanında ek hastalıklarınız, obezitenin şiddeti, beslenme alışkanlıklarınız vb birçok faktör göz önünde bulundurulur. Merkezimizde sıklık sırasına göre gastrik bypass ve türevleri, tüp mide, transit bipartisyon, gastrik pilikasyon (mide katlama) ve revizyon ameliyatları yapılmaktadır. Size en uygun ameliyat türü hasta-hekim görüţmesi sonrası alternatifleri ile sunulmaktadır.

 

DUMPİNG SENDROMU NEDİR?

Gastrik bypass hastaları aşırı şekerli gıdalar yediklerinde şeker hızlıca barsağa geçer ve Dumping sendromu denen fizyolojik duruma yol açar. Hasta kalp atımlarının hızlandığını ve güçlendiğini hisseder, soğuk terler, midesinde kelebekler uçuşuyormuş gibi hisseder ve dünya başına çökecekmiş tipi bir stres yaşar. Genellikle uzanır, 30-45 dakika kadar çok rahatsız olur. Bu durumu genellikle ishal izler. Dumping sendromu yaşamı tehdit eden bir tablo değildir. Aslında hastanın kaçamaklar yaptığının beslenme programı dışına çıktığının bir göstergesidir ve hastayı sağlıklı besinlere yönelmesi konusunda destekler.

 

VİTAMİN VE MİNERAL EKSİKLİĞİ YAŞARMIYIM?

Ülkemizde özellikle kadınlarda kalsiyum, demir ve D vitamini eksikliği halihazırda önemli bir halk sağlığı sorunudur ve bilinenin aksine çoğu insan kendisinde bu elementlerin eksik olduğunu dahi bilmez. Son yıllarda yapılan bildirilerde tüp mide ameliyatı da dahil tüm obezite ameliyatlarında belli oranlarda vitamin ve mineral eksikliği görülebilmektedir. Nadiren hayatı olumsuz etkileyecek boyutta olup takviye gıda ve vitamin desteği gerekebilir. 

 

ÇOK AĞRIM OLUR MU?

Ağrı oldukça subjektif bir kavram olup kişiden kişiye değişir. Ancak laparoskopik (kapalı) işlemlerde ağrı minimaldir. Kliniğimizde kesi yerleri uzun etkili ilaçlar ile uyuşturulmaktadır. Ayrıca gerektiğinde ağrı pompası adı verilen cihazları da kullanmaktayız. Bu nedenle hastalarımız çok az ağrı hissetmekte veya hiç hissetmemektedir. İlk gün geçtikten sonra çoğu hastamız rutin ağrı kesici ilaçlarını bile istememektedir.

 

HASTANEDE NE KADAR YATACAĞIM?

Kişiden kişiye değişmekle birlikte sorunsuz bir süreçte ortalama 3 ile 5 gün arasında yatmanız gerekmektedir.

 

NASIL BESLENECEĞİM?

Beslenme programınız hastanede yatış sürecinde kişiye ve koşullara uygun planlanacaktır. Alternatif menüler ile ilgili eğitim verilecek, beslenme uzmanımızın kontrolünde ortalama 15. günde püreye, 30. günde katı gıdaya geçişiniz sağlanacaktır. 

 

AMELİYAT SONRASI TAKİP SÜRECİ NASIL OLACAK?

Tüm obezite ameliyatlarındaki gibi, hasta ve obezite ekibinin yakın ilişkisi başarıyı doğrudan etkilemektedir. Ameliyatı olacağınız merkezi seçmekte çok önemli bir kriterdir. Ameliyatınızdan ortalama 7-10 gün sonra ilk görüşme yapılacaktır. Bu görüşmede ameliyata bağlı olası komplikasyonların izleri araştırılacak ve beslenme fonksiyonlarının normal seyrinde olup olmadığına bakılacaktır. Beslenme uzmanımızın kontrolünde 15. günde sıvıdan püreye ve 30. günde katı gıdaya geçişiniz sağlanacaktır. Yine 1-3-6-12-18-24.  aylarda rutin kontrolleriniz gerçekleştirilicektir. Bu kontrollerde kan sayımı, kan şekeri, karaciğer ve böbrek fonksiyonları ile vitamin ve mineral düzeyleri bakılmaktadır. İhtiyaç halinde özel destek tedavileri planlanacaktır. Aynı zamanda beslenme uzmanımız tarafından minimum kas kaybını sağlayacak, vucut kompozisyonunuz takip edilecektir.

 

obezite ameliyatı diyetisyen diyabet gaziantep mide balonu bipartisyon transpozisyon

GİSCER © 2018