Ana Sayfa / Hizmetler / OBEZİTE / Gastrik Pilikasyon (Mide katlama)

Gastrik Pilikasyon (Mide katlama)

GASTRİK PLİKASYON (MİDE KATLAMA) NEDİR?

Gastrik plikasyon, mide katlama olarak da bilinmekte olan yeni bir kısıtlayıcı obezite cerrahisi metodudur. Mide kapasitesini üçte ikiden fazla kısıtlayan bu teknikte, daha küçük gıda miktarları ile doyma hissi meydana gelir, gıda alımı azalır ve kilo kaybı sağlanır. Yapılan işlem kısaca midenin kendi üzerinde içe doğru katlanmasıdır.

 

MİDE KATLAMA AMELİYATI İÇİN UYGUNMUYUM?

Diğer morbid obezite ameliyatı için geçerli kriteler mide katlama içinde geçerlidir. Mide katlama yöntemi kısa dönemde kilo kaybı sağlamada diğer kısıtlayıcı yöntemlerle karşılaştırıldığında düşük komplikasyon oranları ile uygun, güvenilir ve etkili bir yöntem olduğu gösterilmiştir. Ancak henüz yeterince uzun dönem etkisi ile ilgili elimizde veri yoktur.

Bu ameliyatın cezbedici yönü tüp mide ameliyatı gibi kısa dönemde etkin olması yanısıra kesme işleminin olmaması ve dolayısıyla kaçak,kanama vb komplikasyonların çok düşük oranlarda görülmesidir. Bu nedenle henüz uzun dönem etkinliğini tam bilmesekte, bilinçli, ameliyat için uygun ve talep eden hastalara uygulamaktayız.

 

MİDE KATLAMANIN AVANTAJLARI NELERDİR?

 

MİDE KATLAMANIN DEZAVANTAJLARI NELERDİR?

Henüz uzun dönem sonuçları ile ilgili yeterince veri bulunmamaktadır.

 

 

Şişmanlık ameliyat tedavi diyetisyen diyabet şeker hastalığı gaziantep

GİSCER © 2018