Ana Sayfa / Hizmetler / DİYABET / İleal Transpozisyon

İleal Transpozisyon

İLEAL İNTERPOZİSYON NEDİR?

İleal interpozisyon ameliyatıda bipartisyon ameliyatı gibi metebolik cerrahi uygulamasıdır. Daha basit anlatımla bir diğer şeker hastalığı ameliyatıdır. Bipartisyon ile aynı mantığa dayanır. Tüp mide yapılarak Ghreline hormonu uzaklaştırılır ve ince barsakların ilk ve son kısımları yer değiştirilir ve böylece gıdalar hızlıca ince barsağın son kısmına ulaşır. Bu etki aynı bipartisyon ameliyatında olduğu gibi ince barsak hormonlarını devreye sokar ve neticede insulin direnci kıralarak kan şekeri kontrolü sağlanmış olur.

 

İNTERPOZİSYON İLE BİPARTİSYON FARKI NEDİR?

Temelde her ikiside şeker hastalığı ameliyatıdır. Ancak interpozisyon ameliyatının çıkış noktası kilo verdirme değildir. Bu nedenle fazla kilosu olmayan tip 2 diyabet hastalarınada uygulanmaktadır.

Ameliyat için uygun olan hastalar genellikle ameliyattan sonra kullandıkları tüm diyabet, tansiyon ve kolesterol ilaçlarını bırakırlar. Ameliyat sonrasında hastanedeki yatış sürecinde bu hastalıkların seyirleri açısından gözlenirler. Hastaların büyük çoğunluğu bu ilaçların hiçbirini kullanmadan taburcu edilir. Bir kısmında ise metabolik etkinin oturmasını bekleyene kadar birkaç haftadan birkaç aya kadar değişen sürelerde az ve kontrollü olarak ilaçları giderek azalan dozlarda devam edilir. Ölçümler normale indiğinde bu ilaçların tamamı kesilir.

Şeker hastalığı ameliyatın başarılı olmasının en önemli şartı pankreasınızın azda olsa insülin üretiyor olmasıdır. Eğer tip 1 diyabetiniz varsa yada tip 2 iseniz ve pankreasınız yeterince insülin kalmadıysa bu ameliyattan fayda görmezsiniz bu nedenle bir çok çalışma özellikle tip 2 diyabet hastalarında insülin rezervleri bitmeden bu ameliyatı olmaları gerektiği yönündedir.

Bu ameliyatların başarısı için çok kapsamlı iyi bir ön değerlendirme gerekiyor, size en uygun cerrahiyi bu ön değerlendirmeden sonra belirliyoruz.

Günümüz şartlarında şeker hastalığının uzun süreli kalıcı tedavisini sadece cerrahi ile başarıla bildiği anlaşılmıştır. Şeker hastalığının tedavi alternatiflerinden birinin de cerrahi olduğunu, ameliyat başarısında en önemli rolün pankreastaki insülin rezervlerinin tükenmemiş olması ve ciddi geri dönüşü olmayan organ hasarlarının başlamamış olması gerekmektedir.

Bütün rezervleriniz tükenmeden ve organ hasarınız oluşmadan tedavi için bize başvurun ki size daha çok faydamız olsun.  Sağlığımız en değerli hazinemizdir. 

Şeker Hastalığı Tedavisi Gaziantep

GİSCER © 2018