Ana Sayfa / Hizmetler / OBEZİTE / İntragastrik Balon (Mide Balonu)

İntragastrik Balon (Mide Balonu)

MİDE BALONU NEDİR?

Mide balonu obezite tedavisine uygulanan etkili yöntemlerdendir. Ameliyatsız, endoskopik olarak mideye yer kaplayıcı balon yerleştirme işlemidir. Herhangi bir kalıcı iz bırakmaz, hastanede yatmayı gerektirmez, kişiye göre değişmekle beraber ortalama olarak 20-25 Kg kaybı sağlayabilmektedir.

 

KİMLERE UYGULANIR?

1-Morbid obezite nedeniyle ameliyat planlanan, ancak ameliyat olması yüksek riskli hastalarda ameliyat öncesi 20-30 kg kilo kaybı sağlayarak riski düşürmek amacıyla;

2- Obezite ameiyatı olabilmesi için şart olan minimum kiloya sahip olmayan kişilere;

3- Yüksek kilolu olup, diğer yöntemlerle kilo vermekte başarısız olan kişilere;

4- Kilosundan memnun olmayıp diğer yöntemlerde başarısız olmuş kişilere uygulanabilmektedir.

 

 

ANESTEZİ ALACAKMIYIM?

Genel anestezi (tam uyku hali) şart değildir. Ancak özel durumlarda kullanılabilir. Genellikle İşlem hasta konforu için sedasyon denilen hafif uyku halinde yapılır.


RİSKİ VARMIDIR?

Kilo verme ameliyatları ile kıyaslandığında mide balonu en masum uygulama olarak bilinmektedir. İntra Gastrik Balon uygulandıktan sonra özellikle ilk 3 gün karın ağrısı ve spazm olmaktadır, bu durum genellikle ileriki günlerde kaybolmaktadır.

 

MİDE BALONU SONRASI BESLENME

-Üç ana, üç ara öğün olacak şekilde gün içindeki düzeninizi planlayınız.

-Tüketeceğiniz gıdaları seçerken protein içeriğinin yüksek olmasına dikkat ediniz.(Et ve türevleri, süt ve süt ürünleri, kuru baklagiller.)

-Gıdaların karbonhidrat ve yağ içeriklerini kontrol ederek tüketiniz. (Hamur işleri, şerbetli tatlılar, kızartmalar, soslu kremalı yiyecekler.)

-Katı sıvı ayırımına özen gösteriniz. Katı besin alımından ez az 15 dakika sonra sıvı tüketiniz.

-Yemeklerinizi çok iyi çiğneyerek yutmaya özen gösteriniz. (En az 20 defa çiğneyiniz.)

-Yemek yeme süreniz en az 20 dakika olmalıdır. Yemeklerinizi hızlı tüketmek ağrı ve tokluk hissinizi uyaracaktır.

-Gazlı ve kafeinli içeceklerden uzak durmalısınız. (Soda, kola, gazoz, vb.)

 

BALON ÇEŞİTLERİ

Mide balonu basitçe sıvı veya hava ile şişenler ve sabit hacimli veya ayarlanabilir hacimli olanlar diye sınıflandırılabilir.

Sıvı ile şişirilen balonlarda genellikle 500 mililitre mavi serum kullanılır. Sızıntı durumunda hastanın idrarını yeşile boyar ve kolaylıkla balonun sızıntı yaptığı anlaşılabilir. Kontrolde yapılan ultrasonografi ile balon görüntülenir.

Hava ile şişirilen balonlar daha fazla şişirilebilir (500-750 mililitre). Ağırlık oluşturmazlar.Sızıntı durumunu hastanın anlaması pek mümkün değildir. Kontrole gidildiğinde çekilen direkt karın grafisi ile balonu görüntüsü alınarak son durumu belirlenir.

 

MİDE BALONU İLE KAÇ KİLO VERİLİR?

En sık sorulan ve kesin bir cevabı olmayan sorudur. Çünkü, mide balonu uygulandıktan sonra verilecek kilo kişiden kişiye değişmektedir. Mide balonu ile 3 kilo veren kişi olabildiği gibi 30 kilo verende vardır. 3 kilo veren kişi genellikle herhangi bir çaba göstermeyip tüm beklentiyi balona bırakan ve balonu erkenden çıkarttıran kişilerdir. Eğer düzenli kontrol olup, balon uygulaması ile birlikte diyet, spor ve ilaç gibi yöntemlerde bir veya bir kaçını uygulayan kişiler rahatlıkla hedef kilosuna ulaşabilirler.

Mide balonu ile kaç kilo verilir? Sorusunun cevabını belirleyen bir faktör de kişinin balon taktırırken ki kilosudur. Balon takılan birey 180 kilo ise 20 kilo vermesi az bile sayılabilirken 80 kilo olan birisi için beklenenin üzerinde bir kilo verme olarak kabul edilebilir.

Balonun cinside kilo vermede kısmen etkilidir. Yapılan bilimsel çalışmalar sıvılı ve havalı balonlar arasında kilo verme açısından fark olmadığını belirtmekte iselerde sıvılı balonlar eğer 500 mililitre ile doldurulmuşlarsa hedeflenen kilo kaybına rahatlıkla ulaşılabilmektedir.

Balonun hacmi de kilo verme de etkilidir. Ham sıvılı hemde havalı balonlar farklı hacimlerde şişirilmektedir. Sıvılı balonlar genellikle 400-500 mililitre ile şişirilirken, havalı balonlar 500-750 mililitre ile şişirilmektedirler. Balon hacmi ne kadar fazla ise o kadar fazla kilo kaybı sağlayabilmektedir. Ancak; göz önünde bulundurulması gereken bir durum ise hacim ne kadar büyük ise balona bağlı öğürtü şikâyetleri, Reflü şikâyetleri, midede ülser oluşması riski o kadar yüksektir.

Tüm bu etmenlerin başında kişinin balon uygulamasını gerçekçi bir yaklaşımla anlaması ve her şeyi balon ve hekimden beklememesi önemlidir. Bu süreç. Hekim, hasta, diyetisyenin birlikte yürüteceği ve iyi bir uyumla başarının yüksek olacağı bir süreçtir.

Mide balonu diyet, spor, akupunktur, ilaçlar ile kilo veremeyen veya sürekli verip tekrar kilo alan kişilerde alternatif bir tedavi yöntemidir. Mide balonları silikondan yapılan ve sıvı ya da hava ile şişirilebilen balonlardır. Mide balonları bir hastaya uygulandıktan sonra mide içinde delinerek içindeki sıvı ya da hava boşaltılıp dışarı alınırlar. Dışarıya alınan balon çöpe atılır. Balonlar Mideye zararlı etkileri olan maddeler değildir. Ancak uzun süre mide içinde durduğunda basınç ve temas etkisine bağlı olarak zamanla midede ülser tarzı yaralara neden olabilirler.

MİDE BALONUNUN AVANTAJLARI NELERDİR?

Halk sağlığı sorunu olan fazla kilolar ve obeziteden kurtulmak için pek çok yöntem mevcuttur. Bu yöntemlerden en etkilisi tabi ki; obezite ameliyatlarıdır. Ancak aynı zamanda en riskli olanı da obezite cerrahisidir. Çünkü, obezite cerrahisi için anestezi gerekmektedir, ameliyatta kesilen organdan dolayı sızıntı olması, enfeksiyon, kanama gibi riskler mevcuttur. Oysaki; mide balonu sedasyon denilen hafif uyku halinde yapılabilen bir yöntemdir. Mide balonu gerçekten kilo vermeye kararlı kişilerde yüz güldürücü sonuçlar ortaya koymaktadır.

Mide balonu uygulaması 10 dk. gibi kısa sürede gerçekleşmektedir.

Genellikle hastanede yatış gerekmez. İşlemden birkaç saat sonra normal yaşama kalındığı yerden devam edilebilmektedir.

Mide balonu ile 5 ile 30 kilo arasında kilo verilebilmektedir. Tek balon uygulaması ile bir hastamız 35 kilo verdi. Ayrıca mide balonu çıkarıldıktan sonra 1 ay beklenip tekrar uygulanabilmektedir. Bu şekilde balon uyguladığımız bir hastamız toplam 55 kilo verdi.

Mide balonu ağrı yapmaz, rahatsızlık hissi yaratmaz, uygulaması kalıcı herhangi bir yara bere, iz bırakmaz.

Mide balonu kişi istediği zaman, yani 6 ay beklenmeden çıkarılabilir.

Mide balonu uygulanan kişinin sık kontrole gelmesi gerekmez, ancak diyetisyen desteği faydalı olur.

Mide balonu obezite tedavisinde diyet, spor ve ilaçlarla desteklendiğinde etkili bir kilo verme yöntemidir.


MALİYETİ NEDİR?

En sık sorulan ikinci soruda maliyetinin ne olduğudur. Maliyete etkili bazı faktörler vardır. Bunlar;

Mide balonlarının tamamı yurt dışından ithal olarak getirilmektedirler. Bu nedenle güncel döviz kurundan fazlasıyla etkilenmekte olup esas maliyeti oluşturmaktadır.

Mide balonu uygulaması bir endoskopist tarafından endoskopi ünitesi olan bir merkezde yapılabilmektedir. Mide balonu uygulamadan önce anestezi uygulanacağı için, bazı kan testlerinin yapılması gerekmektedir.

Ayrıca işlem sırasında ve sonrasındaki takipler için obezite konusunda deneyimli başının cerrah olduğu ekip çalışmasına ihtiyaç duyulmaktadır.  

GİSCER © 2018