Ana Sayfa / Hizmetler / KANSER(ONKOLOJİ) / Mide Kanseri

Mide Kanseri

MİDE KANSERİ NEDİR?

Mide kanseri ameliyatı mide duvarında meydana gelen tümörleri ortadan kaldırmak için uygulanan cerrahi müdahaledir. Mide kanseri ameliyatı hastanın mide duvarındaki kanserli bölüm kesilerek alınır. Bu sayede tümörün yayılması önlenir. Bu tedavi yöntemleri ile tümörün ortadan kaldırılması sağlanmaktadır. Mide kanseri ameliyatı sonrası kanserin tekrardan ortaya çıkma riski bulunmaktadır.

Mide kanseri en çok görülen kanser türlerindendir. Bu anlamda mide kanseri ameliyatı da cerrahi kanser müdahaleleri arasında en çok uygulanan dördüncü müdahaledir. Mide kanseri riski erkeklerde ve yaşlılarda görülme riski daha fazladır.

 

MİDE KANSERİ NEDENLERİ

Mide kanserinin en önemli nedeni genetik yatkınlık dışında beslenme alışkanlığıdır. Tuzlu besinleri fazla tüketme, az sebze ve meyve yemek en başta gelmektedir. Bunların yanı sıra mangal eti de mide kanseri yapabilecek yapıya sahiptir. Beslenmenin yanı sıra Hpylori bakterisinin etkisi, sigara, alkol temel mide kanseri nedenleri arasında yer almaktadır.

 

MİDE KANSERİNİN BELİRTİLERİ VE TEŞHİSİ

Mide kanserinde hastada şu belirtiler ortaya çıkmaktadır:

İlk önce fiziksel olarak hasta uzman doktor tarafından muayene edilir. Ardından endoskopi yöntemiyle mide incelenir. Endoskopi yöntemi mide kanserini kesin bir şekilde ortaya çıkarmaktadır. Endoskopi ile yapılan inceleme sonrasında mideden biyopsi alınarak incelenir ve kanser hücreleri kontrol edilir. Japonya gibi ülkelerde endoskopi hiçbir şikayeti olmayan insanlarda bile tarama amaçlı yapılmaktadır. Malesef ülkemizde endoskopi denilince hastalar korkarak çoğunlukla yaptırmamaktadır. Bu nedenle hastalara geç tanı konulmaktadır. Kliniğimizde her türlü endoskopik işlemler sedasyon altında (uyutularak) yapılmakta, hastalar işlemden 30 dk sonra günlük hayatlarına geri dönmektedir.

 

MİDE KANSERİ TEDAVİSİ

Mide kanserinin en birincil tedavi yolu yolu ameliyattır. Mide kanseri ameliyatı ile tespit edilen kanser hücreleri ve tümör mideden kesilerek çıkarılır. Rutin uygulama laparatomi denilen açık yönteml ile yapılmasıdır. Ancak son yıllarda giderek artan laparoskopik yöntem (kapalı) mide kanserinde de başarı ile uygulanmaya başlamıştır. 

NEDEN LAPAROSKOPİK (KAPALI) YÖNTEM TERCİH EDİLMELİ?

Açık yöntemle aynı oranda kanser tedavisinde başarılı olmakta

Ameliyat sonrası ağrı yok denecek kadar az duyulmakta

Hastalar çok daha az hastanede kalmakta

Günlük aktivetelerine ve işe dönüşleri daha hızlı olmakta

Ameliyat sırasında daha az kanama olmakta ve daha az kan verilmesi ihtiyacı olmakta

Estetik açıdan karında büyük yaralar açılmamakta ve bir kaç yıl sonra kaybolan izler oluşmaktadır.

Kliniğimizde tüm sindirim sistemi kanserleri gibi mide kanseride rutin olarak laparoskopik yöntem ile tedavi edilmektedir. Bu konuda bölgede lider konumdadır. Tüm Türkiyede ise bu konuda deneyimli birkaç merkez arasındadır. 

 

 

 

 

Onkoloji laparoskopi kanser gaziantep mide

GİSCER © 2018