Ana Sayfa / Hizmetler / KANSER(ONKOLOJİ) / Pankreas Kanseri

Pankreas Kanseri

Pankreas halk arasında az bilinen bir organdır. Midenin arkasında ince uzun bir endokrin organdır.. Temel görevi gıdaların sindirimi için gerekli enzimleri ve insülin vb hormaonları üretmektir.  Pankreas kanserinin sıklığı yaş ile artar; 40 yaşın altında çok nadirdir, olguların yaklaşık yarısı 70 yaşın üzerindedir. 

Pankreas kanseri genellikle karın ağrısı, bulantı, kusma, halsizlik, sarılık, idrarda koyulaşma gibi şikayetlere yol açar. Ancak bu belirtiler hastalığın geç dönemlerinde ortaya çıkar, erken evrelerde ise genellikle hiç bir şikayet yoktur. 

NASIL TANI KONULUR?

Pankreas kanserinde, ağrı, sarılık ve kilo kaybı gibi belirtiler nedeniyle ya da tesadüfen yapılan ultrason, tomografi, emar veya PET-CT incelemelerinde pankreastaki tümör görülebilir. Günümüzde bu görüntüleme yöntemlerinin sık olarak kullanılmasıyla, pankreas kanserlerinin erken evrelerde saptanma oranları artış göstermiştir. Tüm kanser türlerinde olduğu gibi kanserin evrelemesi yapılacak tedaviyi belirler ve başarıyı doğrudan etkiler.

 

NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Pankreas kanserinde, eğer hastanın genel durumu ve tümörün yapısı uygunsa cerrahi operasyon ilk seçilecek tedavi şeklidir. Bu hastalarda, en sık uygulanan operasyon "Whipple" ameliyatıdır. Bu ameliyatta, pankreas ve oniki parmak bağırsağı alınır, sonra da mide ve karaciğer safra kanalı geriye kalan barsağa ağızlaştırılır. Whipple ameliyatı teknik olarak zor bir ameliyattır; ameliyat mortalitesi (yaşam kaybı) %5, komplikasyon oranı %40 civarındadır. Bu nedenle, sadece bu operasyonu sık olarak yapan deneyimli merkezlerde uygulanmalıdır. Giscer olarak pankreas kanserlerinde rutin yöntemin dışında uygun olgularda laparoskopik (kapalı yöntem) tedavi yöntemini uygulamaktayız. 

 

 

GİSCER © 2018