Ana Sayfa / Hizmetler / DİĞER HİZMETLER / Safra Kesesi

Safra Kesesi

SAFRA KESESİ

Safra kesesi karaciğer tarafından üretilen safrayı depolar. Safra ana safra kanalı vasıtasıyla barsaklara geçer ve yağların barsaklardan emilmesine yardımcı olur. Safra kesesi karaciğerin alt yüzüne yapışıktır. Safra kesesi yokluğunda safranın tamamı ana safra kanalı aracılığıyla bağırsağa iletilebilir. Bu nedenle safra kesesi yaşam için vazgeçilmez bir organ değildir. İltihap halinde çıkartılması gerektiğinde işleyişte hayati bir noksanlık yaratmaz.

SAFRA KESESİ TAŞI NİYE OLUYOR?

Safrayı oluşturan kolesterol, bilirubin, kalsiyum gibi birçok bileşen vardır. Bu bileşenler arasında bir denge mevcuttur.  Bu dengenin bozulması durumunda safra taşları ve çamuru oluşmaktadır.  Safra yoğunlaşır, zamanla kristaller çöker ve taşlaşma başlar. Ayrıca safra kesesi duvarının hareketlerin bozulmada taş oluşumuna zemin hazırlar. Safra taşları oluşumuna zemin hazırlayan başkaca faktörler de vardır. Bunlar:

Ailesel  yatkınlık 

Obezite varlığı veya hızlı kilo verme

Kadın cinsiyet, çoklu doğum yapma öyküsü

Geçirilmiş mide ve inca barsak ameliyatları

SAFRA TAŞLARININ ZARARI VARMI?

Safra taşları ve çamur tıkanıklığa sebep olabilir. Bu durumda safra kesesi şişer, kese duvarında ödem oluşur. Bu duruma safra kesesi iltihabı (kolesistit)  denir. İltihabi durum ilerlerse safra kesesinin kanlanması bozulur ve çürüme delinme gibi hayatı tehdit edici durumlara neden olabilir.

 

SAFRA TAŞLARI NASIL BELİRTİ VERİR?

Safra taşları iltihaba neden olursa karın  sağ üst tarafında ağrıya neden olur. Ağrı sürekli olabileceği gibi genellikle yemeklerden sonra  olur. Ağrının sırta ve omuza doğru vurması tipik özelliğidir. Ağrıya sıklıkla bulantı, şişkinlik hazımsızlık, bazen de yanma, ekşime, gibi şikayetler eşlik edebilir.

 

SAFRA KESESİ AMELİYATI HANGİ DURUMDA YAPILIR?

SAFRA KESESİ POLİBİ NEDİR, NE YAPILMALI?

Safra kesesi polibi, safra kesesi duvarının iç tabakasında oluşan kesenin içine doğru büyüyen genellikle saplı olan bazen bir kaçı birlikte olan ve üzüm salkımına benzeyen milimetrik yumuşak oluşumlardır. Genellikle hiçbir belirti vermez. Nadiren polipler kanserleşmeye neden olabilir. 60 yaşın üstünde, taş ile birlikte bulunan poliplerde, boyutları hızla artan poliplerlerde, çapı 10 mm'den fazla olan poliplerde kanserleşme riski fazladır. Bu nedenle bu hastalarda safra kesesinin alınması önerilir.

KAPALI SAFRA KESESİ AMELİYATI NASIL YAPILIR?, KAÇ GÜN YATARIM?

Günümüzde safra kesesi ameliyatının hemen hepsi kapalı (laparoskopik) teknikle yapılır. Ameliyat karın ön duvarına yapılan minik kesilerden sokulan ince aletlerle yapılır. Görüntü video kamera aracılığıyla sağlanır. Safra kesesi karaciğerden ve ana safra kanalından ayrılarak tamamen çıkarılır. Ameliyatın ortalama süresi 30-60 dk dır. Laparoskopik cerrahi tecrübesi fazla olan cerrahlar tarafından uygulandığında sonuç mükemmele yakındır. Hasta açısından ameliyat süreci oldukça konforludur. Şikayetlerin hemen hepsi ameliyattan sonra ortadan kalkar. Hastalar ameliyattan çıktıktan birkaç saat sonra tümüyle kendine gelir, yürüyebilir, yemek yiyebilir. Özel bir sebep yoksa aynı gün veya bir gün sonra taburcu edilebilirler. Ağrı minimal düzeyde olur. Ameliyatın üzerinden 48 saat geçtikten sonra ameliyat yaralarında bir sorun yoksa yaralar açık bırakılabilir. Banyo yapılabilir. Tekrar pansuman gerekmez. Yara yerleri için çoğu zaman kendiliğinden eriyebilen gizli dikişler kullanıldığından dikiş alınmasına gerek yoktur. Safra kesesinin alınması gündelik yaşam, yeme-içme düzeni açısından önemli bir soruna yol açmaz.  Mevcut tıbbi bilgilere göre safra kesesinin alınmış olması bedensel bir noksanlığa yol açmaz. İlaç veya vitamin takviyesi gerektirmez.

 

Safra Kesesi

GİSCER © 2018