Ana Sayfa / Hizmetler / OBEZİTE

OBEZİTE

MORBİD OBEZİTE NEDİR?

Basit bir tanımla yaşam kalitesinin ve süresini azaltan aşırı şişmanlığa morbid obezite denir.

Morbid obezite yaşam süresini %30 azaltan ölümcül bir hastalıktır.

Morbid obezite yaşam kalitesini önemli ölçüde düşüren kronik bir hastalıktır.

MORBİD OBEZİTE NEDEN TEHLİKELİ?

Damar sertliği ve kolon, meme, böbrek, mesane, pankreas, prostat gibi bazı kanserlere yakalanma açısından obezite net bir risk faktörüdür. Tip 2 şeker, hipertansiyon, kan yağlarında artma, karaciğer hastalığı, uyku apnesi, eklem sorunları, polikistik over gibi onlarca durum morbid obezlerin yakasını bırakmıyor. Damar sertliği bu kişilerde çok erken yaşlarda başlayıp hızla ilerliyor ve enfarktüs (kalp krizi) ya da inme (felç) gibi durumlara davetiye çıkarılmış oluyor. Bu durumlar nedeni ile morbid obezler maalesef yaşıtlarına oranla bariz olarak erken kaybediliyorlar. Ayrıca aşırı şişmanlık özellikle çocuk ve gençlerde ciddi öz güven kaybına ve sosyal problemlere de yol açabiliyor.Ayrıca morbid obezite önemli bir infertilite yani kısırlık nedenidir. Aslında şişmanlık ameliyatlarının barındırdığı riskler, obezitenin hayatınızda oluşturduğu riskler gözönüne alındığında gözardı edilebilir seviyededir.

Uygun ve başarılı bir ameliyat sonrası

 

MORBİD OBEZMİYİM? 

Dünya Sağlık Örgütü (World Health Organization-WHO), şişmanlığı, boy uzunluğunun da dikkate alındığı, Vücut Kitle İndeksi (VKİ) olarak bilinen formüle göre tanımlamış ve sınıflara ayırmıştır.

 

MORBİD OBEZİM, NE YAPMALIYIM? 

Morbid obezseniz, ilk yapmanız gereken durumun ciddiyetini kabullenmek ve zaman kaybetmeden tıbbi yardım almaktır. Obezite cerrahisi, morbid obeziteyi kalıcı olarak ortadan kaldıran tek ve en etkili tedavi yöntemidir. Morbid obezlerin psikolojik destekle birlikte diyet ve egzersiz yapmaları durumunda dahi kalıcı olarak kilo kaybetme olasılıkları %2’ler düzeyindedir.

KİMLER AMELİYAT İÇİN ADAYDIR? 

Vücut Kitle İndeksi (VKİ) sonuçları, kişilere hangi aşamada ameliyat yapılması gerektiğini belirleyen en önemli parametredir. VKİ’niz 40’ın üstündeyse mutlaka ameliyat olmalısınız.

VKİ’niz 35-40 arasındaysa ve yandaş hastalığınız varsa (şeker, hipertansiyon, karaciğer yağlanması, uyku apnesi gibi) mutlaka ameliyat olmalısınız.

VKİ’niz 30-35 arasındayda bazı koşullarda ameliyat gereklidir. Bu durumda şişmanlığa bağlı  “yeni” tip 2 şeker ve metabolizma bozukluğu varsa ameliyat yapılabilir. Dolayısıyla bu kilodakilerde ameliyat gerekliliği kişiye özgü değerlendirilir.

HANGİ AMELİYATI OLMALIYIM?

Tıpta keskin sınırlar yoktur ve her yöntemin avantajları olduğu gibi dezavantajları da vardır. Size en uygun yöntemi belirlerken cerrahlarımızla yapacağınız görüşmeler oldukça faydalı olacaktır. Kliniğimizde güncel tüm obezite cerrahisi yöntemleri başarı ile uygulanmaktadır. Her hastaya aynı tür ameliyat başarısızlığı peşinden getirir. Tam teşekküllü bir obezite merkezi size uygun alternatifler sunabilmelidir. 

 Aşağıda sıralanan tüm yöntemler kliniğimizde uygulanmaktadır:

AMELİYAT ÖNCESİ HAZIRLIK NASILDIR, UZUN SÜRER Mİ?

Cerrahınızla ilk bilgilendirme amaçlı görüşmeyi yaptıktan ve ameliyat gününüz belirlendikten sonra, anestezi almanıza engel bir durum olmadığının belirlenmesi amacı ile bazı kan testleri ve muayeneler istenir. Bu testleri tercihinize göre ekibimiz tarafından yaklaşık 3 saatlik sürede size eşlik edilerek tamamlayabilirsiniz ya da evinize yakın tam teşekküllü bir hastanede kendiniz yaptırabilirsiniz. Testleriniz 1 ay süre ile geçerliliğini korur.

GİSCER © 2018