Ana Sayfa / Hizmetler / REFLÜ-MİDE FITIĞI

REFLÜ-MİDE FITIĞI

REFLÜ-MİDE FITIĞI NEDİR?

Gastroözefagial reflü mide asit içeriğinin yemek borusuna geri kaçması nedeniyle ortaya çıkan bir sindirim sistemi hastalığıdır. Mide fıtığı ise midenin yukarıya göğüs kafesine doğru yer değiştirmesidir. Her iki hastalıktada yemek borusu ve mide arasında fonksiyonel kapak çalışmaz ve mide asit içeriği yemek borusuna kaçar. 

NASIL BELİRTİ VERİR?

Hazımsızlık, şişkinlik, ağza acı-ekşi su gelmesi, ağız kokusu, mide ve göğüs duvarı yanma, boğaz ağrısı ve yutma güçlüğü gibi belirtiler ile ortaya çıkar. Bazı hastalar kalp krizi geçirdiğini sanabilir. Bazı hastalarda astım gibi solunumsal şikayetler gösterebilir.

NEDEN ÖNEMLİDİR?

Reflü sosyal hayatı olumsuz etkilemesinin yanısıra, uzun dönemde yemek borusuna kaçan asit içerik kansere neden olabilir. Ayrıca eğer özellikle mide fıtığı varsa; nadiren kanama, delinme ve tıkanıklık gibi hayati tehdit edici durumlara neden olabilir.

NASIL TANI KONULUR?

Reflü esas olarak hastanın şikayetleri ile anlaşılır. Endoskopi, PH monitorizasyonu, manometri gibi yardımcı yöntemler ile tanı doğrulanır.

NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Reflü tedavisinin ilk aşaması diyet, hayat standartı değişikliği, kilo varsa zayıflama ve ömür boyu mide koruyucu ilaçların kullanılmasıdır. Reflü diyeti olarak adlandırabileceğimiz özel kurallar ve beslenme şekillerine uyulması gereklidir. Giscer ekibi olarak diyetisyenimiz ve cerrahi ekibimiz kontrolünde ücretsiz eğitimler verilmektedir.

Genel olarak uyulması gereken kurallar şunlardır:

Ancak genel olarak çoğu hasta bu sıkı kurallara uyum sağlayamaz. Dolayısıyla reflünün en etkin tedavisi laparoskopik yöntemle yapılan reflü ameliyatıdır.

AMELİYAT İLE NE YAPILIYOR?

Reflü ameliyatında hastanın karnı büyük kesi ile açılmaz. Laparoskopik yöntem olarak adlandırılan; küçük delikler ve özel aletler ve video kamera yardımı ile yapılan kapalı sistem yöntem kullanılır. Bu yöntemde mide yemek borusu üzerine katlanarak reflü önlenir. Eğer mide fıtığıda varsa mide normal yerine tespitlenir ve tekrar yukarı kaçmasını önlemek için hiatus adı verilen açıklık daraltılır.

AMELİYAT ÇOK MU RİSKLİDİR? NE KADAR ETKİLİ OLUR?

Sıfır riskli bir işlem malesef ki bulunmamaktadır. Ancak reflü ameliyatlarını düşük komplikasyon oranları ve %95 üzerinde başarı oranları ile giscer ekibi uzman kadrosu gerçekleştirmektedir. Ekibimiz içinde Türkiyede çok az sayıda bulunan ve nispeten yeni bir yandal uzmanlık alanı olan gastroenteroloji cerrahisi uzmanı bulunmaktadır.

GİSCER © 2018